Stævne resultater

Løbs resultater 2018

Havneræs Randers – 10 km

1. plads Dame K2 Tur Dorte Søndergaard & Dorte Nielsen Tid: 01:04:14
4. plads Herre K2 Tur Peter Nielsen & Torkild Christensen Tid: 00:55:18
5. plads Herre K2 Tur Ole Benny Larsen & Brian Henningsen Tid: 00:56:17
2. plads Mix K2 Tur Pernille Stenum & Flemming Laursen Tid: 00:55:21
7. plads Herre K1 Tur Claus Kolbe Nielsen Tid: 01:04:34
2. plads Dame K1 Tur Annette Nielsen Tid: 01:18:47

Havneræs Brabrand – 10 km

2. plads Herre K2 Tur Brian Henningsen & Ole Benny Larsen Tid: 00:50:25

Paradisløbet – 24 km

2. plads Dame K2 Jette Bælum/Pernille Stenum Tid: 02:04:42
8. plads Herre K2 Brian Henningsen/Ole Benny Larsen Tid: 02:07:28
6. plads Herre K1 Master 45-49 år Claus Kolbe Tid: 02:19:11

Fænørundt – 13 km

5. plads K1 Hav Herrer Senior Kjeld Skall Sørensen 1:20:32
9. plads K1 Hav Herrer Senior Arne Hansen 1:26:59
13. plads K1 Hav Herrer Senior Ove Lau 1:35:58
14. plads K1 Hav Herrer Senior Poul Erik Lohmann 1:36:08
18. plads K1 Hav Herrer Senior Hans Bruus 1:48:05
3. plads K1 Tur Damer Serior Tine Wåst Nielsen 1:29:50
4. plads K1 Tur Damer Serior Hanne Svenningsen 1:35:09
9. plads K1 Tur Damer Serior Hiedi Vittrup 1:43:49
4. plads K1 Tur Herrer Senior Torkild Christensen 1:14:23
10. plads K1 Tur Herrer Senior Flemming Laursen 1:18:49
18. plads K1 Tur Herrer Senior Preben Gram 1:32:20
2. plads Kap K1 Damer Serior Pernille Stenum 1:20:50
5. plads Kap K1 Herrer Senior Claus Svenningsen 1:05:19
6. plads Kap K1 Herrer Senior Damian Sztypka 1:08:54
7. plads Kap K1 Herrer Senior Simon L. Kristensen 1:12:30
1. plads K2 Tur Damer Senior Linda Hansen / Pernille Svane 1:10:48
3. plads

2. plads

K2 Tur Damer Senior

K2 Tur Herrer Senior

Dorte Søndergaard / Dorte Nielsen

Ole Benny Larsen/ Brian Henningsen

1:19:53

1:08:55

1. plads K1 Light 5 km U18 Markus Karmann Larsen 0:43:53
2. plads K1 Light 5 km U18 Sif Bay Andersen 0:44:48
3. plads K1 Light 5 km U18 Julie Henriksen 0:51:02
4. plads K1 Light 5 km U18 Lærke Højvang Westergaard 0:51:08
5. plads K1 Light 5 km U18 Jonas Olsen 0:53:06
1. plads K1 Light 5 km Senior Flemming Larsen 0:44:09
2. plads K1 Light 5 km Senior Marianne Bay 0:44:49
4. plads K1 Light 5 km Senior Emily Nielsen 0:51:16
5. plads K1 Light 5 km Senior Malene Kjærsgaard 0:53:10

Tour De Thurø – 1 omgang = 14 km

Vindere for flest omgange pr. klub deltager Torkild Christensen / Jette Bælum (2x3 ture rundt om Thurø)

Dalsland Kanot Marathon – 55 km med 3 overbæringer

1. plads Dame K2 Jette Bælum / Pernille Stenum Tid: 05:09:30
2. plads Dame K2 Linda Hansen / Pernille Svane Tid: 05:25:07
9. plads Herre K2 Ole Benny Larsen / Brian Henningsen Tid: 05:31:38
75. plads Herre K1 Torkild Christensen Tid: 06:40:29

Vendelboløbet – 21 km

1. plads Herre Havkajak Keld Skall Sørensen Tid: 02:12:02

DM Marathon – 17 km med 4 overbæringer

1. plads Dame K1 Master 45-49 Jette Bælum Tid: 01:36:18
4. plads Dame K1 Master 45-49 Pernille Svane Tid: 01:50:15
1. plads Dame K2 Master 40-45 Linda Hansen / Pernille Svane Tid: 01:36:28
1. plads Dame K2 Master 45-49 Jette Bælum / Pernille Stenum Tid: 01:29:22

VM Portugal – 19 km 4 med overbæringer

3. plads Dame K1 Master 45-49 Jette Bælum Tid: 01:45:59
3. plads Dame K2 Master 45-49 Jette Bælum / Pernille Stenum Tid: 01:38:37

TourDeGudenå – 70 km

1. plads Herre K2 Master 35-39 Ole Benny Larsen / Brian Henningsen Tid: 06:06:52

Havneræs Horsens -10 km

2. plads Dame K2 Jette Bælum / Pernille Stenum Tid: 00:50:49
8. plads Herre K2 Ole Benny Larsen / Brian Henningsen Tid: 00:55:43
12. plads Mix K2 Pernille Svane / Torkild Christensen Tid: 00:57:52
14. plads Mix K2 Linda Hansen / Carsten Schleef Tid: 00:59:45

Havneræs Ry – 10 km

2. plads Dame K2 Jette Bælum / Pernille Stenum Tid: 00:47:30
4. plads Herre K2 Ole Benny Larsen / Brian Henningsen Tid: 00:50:10
9. plads Mix K2 Linda Hansen / Carsten Schleef Tid: 00:51:33
11. plads Mix K2 Dorte Søndergaard / Torkild Christensen Tid: 00:52:58

Løbsresultater 2017

DM Marathon Sprint i Odense

Fotos fra DM Marathon Sprint i Odense 2017.
Jette kom hjem med
4 x DM guld.
Damian kom hjem med 2 x guld, 1 x sølv og 1 x bronze.

TILLYKKE!

DM Masters Marathon i Vallensbæk.

Guld til Jette Bælum i K1 40+

Placering Bane Navn Klub Tid
1 153 Jette Bælum Strømmen 1:35:44:000
2 151  Ellen Askholm Marselisborg 1:43:01:000
3 154 Bettina Sandgaard Kolding 1:50:03:000
4 152 Trine Færch Skjold  Afmeldt

Sølv til Jette Bælum og Pernille Stenum i K2 40+.

Placering Bane Navn Klub Tid
1 337 Ellen Askholm
Mette Grønborg
Marselisborg 01:31:330
2 341 Jette Bælum
Pernille Stenum
Strømmen 01:33:030
3 339 Heidi Grøngaard
Janni Lynge Nielsen
Gudenaa
Køge
01:35:350
4 340 Helle Simonsen
Mia Maria Petersen
ARK 01:40:480
5 347 Anne M. Christensen
Gitte Henriksen
Nord 01:44:150
6 338 Linda Bredahl
Vibe Jensen
Nord 01:48:290

 

Havneræs i Horsens

Resultater for Strømmen roere er som følgende:
Hans Holt          K1 herre 5 km 2. plads i tiden 31:07
Jacob Madsen   K1 herre 5 km 4. plads i tiden 36:10
Annette Nielsen K1 dame 5 km 4. plads i tiden 36:18 slået af Jacob i “dræber sneglen” lige på målstregen 🙂 

Just Enngberg   K1 herre 10 km lukkede og slukkede traditionen tro herre klassen i tiden 1:18:22
Annita Madsen  K1 dame 10 km 11. plads i tiden 1:11:27
Pernille Stenum og Jette Bælum dame K2 10 km 2. plads i tiden 53:42

Se hele resultatlisten fra løbet her

 

Verdensmesterskabet for Masters i Brandenburg den 13. og 14. september 2016.

Jette Bælum vandt sølv i dame 40-44 år K1 i tiden 1.47.38.4 for 19 km med 4 overbæringer.
Jette Bælum og Pernille Stenum  vandt bronze i dame 40-44 år K2 i tiden 1.45.11.4 for 19 km med 4 overbæringer.